Postavit mrakodrap? Zapomeňte na ocel a beton, říká architekt Michael Green, a stavějte ze dřeva. Ve své podnětné řeči přináší nejen detaily o tom, jak je možné stavět bezpečné dřevěné konstrukce vysoké až 30 pater (a jak doufá, i výš), ale že je to pro budoucnost lidstva nezbytné.

Dodnes jsou dřevostavby jen zřídka vyšší, než čtyři patra. Hlavním důvodem, proč u vyšších budov nad dřevem vítězí beton a ocel, je výše nákladů. Architekt Michael Green z ateliéru MGA je ale přesvědčen, že moderní materiály ze dřeva dokážou nejen konkurovat svou cenou, ale oproti běžně užívaným materiálům mají i výrazně lepší vlastnosti. Sám věří, že dřevo představuje budoucnost výstavby výškových budov a projektuje dřevěný mrakodrap o třiceti patrech ve Vancouveru.

Cestou k ekonomicky výhodné, požárně bezpečné a především ekologicky šetrné výstavbě výškových budov mají být velkoplošné komponenty z křížem vrstveného masivního dřeva. Lepené stavební desky mohou být opracovány do těch nejmenších detailů, již při malých tloušťkách odpovídají statickým požadavkům, velmi dobře odolávají ohni a jejich výroba je ekologicky i zdravotně nezávadná. Navíc zatímco výroba betonu a oceli zatěžuje Zemi velkými emisemi oxidu uhličitého, dřevo tento plyn, který se podílí na vzniku skleníkového efektu, pohlcuje.

Nechte se prostřednictvím záznamu přednášky Michaela Greena z mezinárodní konference TED přesvědčit, že dřevo je budoucností ekonomicky i ekologicky šetrných výškových budov.

via MGA, drevostavby.cz