Katka s Honzou doma hodně a rádi vaří, tak se rozhodli udělat něco sami
i s fasádou. Spálili ji na uhel, ale přesně podle receptu. Aby fasáda odolávala ohni, škůdcům a hnilobě. Tento dům měl po celou dobu vzniku svůj pracovní název. Jakmile však dostal fasádu, která je obvyklejší dál na východ, nikdo v okolí mu neřekne jinak než Uhlík.
Dispozice domu na 10,5 x 7 m vyrostla na rovném a otevřeném pozemku
v přímém kontaktu s okolní zástavbou. K jihu se otevírá jediný přímý výhled na přilehlý les. Dům se snaží obejmout vnitřní středové schodiště. Nejen aby rozčlenil vnitřní prostory, ale také aby vytvořil zákoutí pracovny a kuchyně, přitom je nechal propojené s obytným prostorem.
opálené dřevo
Opalování je velmi stará metoda úpravy dřeva. Dnes se používá spíše pro zvýraznění kresby dřeviny a získání patiny, což je trochu úsměvný důvod, opálení totiž mívalo podstatně závažnější smysl. Už naši dávní předkové opalovali kůly, aby v zemi nehnily. Při stavění obydlí používaly opálené dřevo především kočovné kmeny – opálený kůl zaražený do země se stal základem rychle postaveného příbytku. Snad proto se na tuto technologii ve střední Evropě pozapomnělo, usazené národy u „trvalých“ staveb dřevo nahradily cihlou nebo kamenem.
zdroj: MJÖLK architekti