„Torii je kolekce pro jednoduché stolování v klidném okruhu rodiny, nebo pro uvolněné chvíle s přáteli. Stůl, u kterého si každý najde svoje místo, “ říká Tomáš Král o své nové kolekci nábytku Torii navržené pro Křehký.
Snídaně, oběd, nebo večeře jsou příležitostí, kdy se lidé potkávají okolo jednoho stolu, aby spolu strávili příjemné chvíle a vyprávěli si o svých denních zážitcích. Někdy zůstanou. Jeden si začne číst, jiný kreslit. Stůl je srdce společného prostoru. Jídelní stůl, lavičky, malý stolek. „Kolekce je inspirovaná základními architektonickými, dřevěnými nebo kamennými konstrukcemi. Z historie známe dolmeny, menhiry, nebo z japonské mytologie portály Torii – symbol odpočinku,“ říká o své kolekci stolků a lavic Tomáš Král, slovenský designér, absolvent a pedagog prestižní švýcarské školy ECAL v Lausanne, který před třemi lety navrhl pro Křehký i dvojici váz Gajdy a Drátenickou.

Jeho kolekce je symbolem odpočinku. Jednoduchá, trvale spojená s lesem, ve kterém vyrostla. Okouzlila nás okamžitě, svou konstrukcí, asociacemi, které vyvolává, jednoduchostí, chytrostí a prostotou. „Jde o jednoduchý princip spojení dvou typů masivních standardních profilů – válcového a obdélníkového. Design a kresba samotné konstrukce dodává těmto předmětům z masivního smrku svébytný, až figurální charakter,” říká Tomáš a nás baví stoly, lavice a stolky přenášet z místa na místo, měnit jejich účel, prostírat jej a stolovat doma, stejně jako uprostřed lesů, na mýtinách i za přílivu vln Máchova jezera.

via KŘEHKÝ

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Email to someone