V ústí řeky Beaulieu se nachází energeticky úsporný a soběstačný prostor anglického filozofa Stephena Turnera s příznačným názvem Exbury Egg „vejce“. Tento objekt si Stehen vybral k duchovnímu pobytu a zároveň mu plní funkci jakési laboratoře pro studium života.

Podobně jako loď v přístavu je Egg „uvázáno“ k břehu a stoupá či klesá spolu s přílivem. Jednoduché křivky a základní tvar „vejce“ si klade za cíl znovu zhodnotit způsob, jakým žijeme, řádně posoudit budoucí využívání přírodních zdrojů. Stephen Turner se zajímají o empatický vztah k přírodě a odhaluje transcendentní vnímání člověka v každodenním životě. Jeho díla vycházejí z jeho povolání. Rozvíjí je díky přímé zkušenosti pochopení místních přírodních cyklů a procesů. Zobrazují vztah k životnímu prostředí z příběhů lidské činnosti v nekonečných dekádách běžného života.

„Změna klimatu již vytváří nové břehy a mapu světa. Důsledky jak pro volně žijící živočichy flóry, tak i pro lidi, jsou náročné. Zvyšování povědomí o minulosti a rozvíjející se současnost bude úkolem, pro potomky žijící v etickém vztahu k přírodě‘.

Nejedná se o romantický anti-moderní návrat k přírodě. Spíše jde kombinaci nejlepších a nejúčinnější osvědčených cest. Stal se součástí rozsáhlého vzdělávacího programu, do kterého se zapojí studenti základních škol až po univerzitu.

Egg bylo postaveno Paulem Bakerem v jeho staré kůlně na statku Battramsley, nedaleko Lymingtonu. Dřevěná konstrukce je vyrobena z červeného cedru a skládá se z osmi kilometrů opláštění, 30 kg hřebíků a 130 kg epoxidové pryskyřice. Recyklované dřevo použité v projektu je z garážových vrat a půlky zahradního přístřešku. Celé „vejce“ pak bylo zhotovena za 6 měsíců.

via. PAD studio + SPUD Group + Stephen Turner